Akın İpek Birleşik Krallık’ın en zengin 79’uncu kişisi oldu

“Birleşik Krallık’ın En Zengin İnsanları” listesinde İngilizler için sürpriz olmasada Türkiye’yi ilgilendiren, hatta şaşırtan bir ayrıntı var. Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PYD) çatı davasında yargılanan ancak yurt dışına kaçtığı için dosyası ayrılan Hamdi Akın İpek ve ailesi 2 milyar 185 milyon sterlinlik servetleriyle en zenginler listesinde 79’uncu sırada. Akın İpek’in ayrıntılı profiline yer vermeyen The Sunday Times “Servetin kaynağı” bölümüne “Madencilik, medya ve enerji: Koza İpek Holding” notunu düşmüş.

Gazete anlaşıldığı kadarıyla, Akın İpek’in muteber bir iş insanı sayıldığı yıllarda başta Koza Altın olmak üzere sahip olduğu gazete, televizyon kanalı, enerji şirketlerinin değerini hesaplayarak bu meblağa ulaşıyor. Oysa, Yargıtay 3. Ceza Dairesi 15 Nisan 2023’te İpek Ailesi’ne ait tüm şirketlere ve diğer mal varlıklarına el konulması kararını onamıştı. Ailenin en değerli varlığı olan Koza Altın uzun yıllardır devlet kontrolünde, halen de Türkiye Varlık Fonu’nun portföyünde bulunuyor (22 Mayıs günkü borsa kapanış fiyatlarına göre Koza Altın’ın piyasa değeri 2.2 milyar dolar).

Daha da tuhafı, Akın İpek ve ailesinin 2023 listesinde 280’inci sıradayken, 2024’te 201 sıra birden yükselerek 79’unculuğa çıkması. The Sunday Times’a göre Akın İpek ve ailesinin serveti 1 yılda 4’e katlanarak 514 milyon sterlinden 2 milyar 185 milyon sterline yükselmiş.

The Sunday Times’ın hesaplama yöntemi ve Akın İpek’in mallarını geri almak için yaptığı hukuki girişimler hakkında bilgisi yok” notunu düşerek, listedeki birkaç isimle ilgili detaylar:

37.2 milyar sterlinlik servetiyle zirvede yer alan Hint asıllı Gopi Hinduja’nın otomotivden petrole, bilişimden medyaya kadar 48 ülkede yatırımları var. “GP” inisiyaliyle bilinen 84 yaşındaki milyarder, 2014’te Whitehall’daki 70 bin metrekarelik Old War Office binasını 350 milyon sterline satın almıştı. Üzerine 900 milyon sterlin daha harcayarak bu binayı, daha doğrusu bloğu 85 süper lüks rezidans ve 120 odalı Raffles Hotel at Old War Office’e dönüştürdü. Geçen eylülde altın yapraklarla süslü kanepelerin ikram edildiği, Prenses Anne’in katıldığı bir davetle açılan otelde en düşük gecelik oda ücreti 1.000 sterlin. Gazeteye göre Hinduja ailesinin 20 milyar dolara yakın nakit ve likit varlığı bulunuyor.

14.5 milyar sterlin varlığı bulunan Weston Ailesi’nin serveti ise 1884’te Toronto’da kurulan bir fırında “mayalanmış”. Fırıncının torunlarının torunları bugün beş kıtada şirketlere sahip. 2003’te satın aldıkları Selfridges’i 2 yıl önce 4 milyar sterline sattılar. Satıştan önceki 10 yıl Selfridges’den temettü gelirleri 580 milyon sterlin seviyesindeydi. Ailenin mülkiyetindeki şirketler de çok havalı: Piccadilly Circus yakınlarındaki 3 asırlık ünlü Fortnum & Mason onların. Twinings çaylarının sahibi Associated British Foods’un yüzde 56.2 hissesi de Weston Ailesi’nin.

Eski Başbakan Tony Blair’in oğlu Euan Blair de 375 milyon sterlinlik servetiyle listenin alt sıralarında. Aralarında Google, Microsoft gibi 1500 şirkete stajyer bulan Apprentice adlı şirketin yüzde 25’i Euan Blair’in. Başbakan emeklisi babasından daha zengin olan Euan, 22 milyon sterline satın aldığı Londra’daki 5 katlı evinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşıyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir